Nowe bitomaty

Podatki a krypto - wszystko, co musisz wiedzieć

Radek
Author

CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED UŻYCIEM BITOMATU? JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?

Kupowanie krypto nie musi wiązać się z nauką używania skomplikowanych giełd. W niektórych miejscach w Polsce znajdziesz bankomaty zaprojektowane specjalnie w celu ułatwienia transakcji na krypto. Przed użyciem, zorientuj się jednak jak działają oszuści, którzy próbują wyłudzić od Ciebie pieniądze.

Miniaturka, bitomat w Marki m1

Te miniaturki zdjęć przykładowego bitomatu w Markach pomogą Ci go zlokalizować. Ostatni to wejście do galerii M1.

Co musisz wiedzieć przed zakupem Bitcoina w bitomacie

Kupowanie krypto nie musi wiązać się z nauką używania skomplikowanych giełd. W niektórych miejscach w Polsce znajdziesz bankomaty zaprojektowane specjalnie w celu ułatwienia transakcji na krypto.

Poradniki na temat kupowania bitcoinów (BTC) często zaczynają się od porady, że najpierw należy pobrać lub kupić portfel kryptowalut, aby te krypto przechowywać. Ale jest inny wygodny sposób na zakup bitcoina - bez użycia komputera i giełd.

Korzystając z bankomatu (Bitcoin ATM), ludzie mają możliwość ZAKUPU BTC , wkładając gotówkę lub karty debetowe do urządzenia. Wystarczy kilka prostych kroków. Ale podczas gdy bitomaty powoli stają się nierozłączną częścią branży, myśl o korzystaniu z nich nadal wydaje się dla wielu dziwna.

Jak coś takiego jak Bitcoin, który jest czysto cyfrową walutą, może być wydawane przez bankomat, który zwykle wydaje fizyczną walutę?

To bardzo dobre pytanie. Oto, co musisz wiedzieć.

Czym są bankomaty bitcoin?

Bankomaty Bitcoin pozwalają ludziom kupować bitcoiny – a czasem i inne kryptowaluty – za pomocą gotówki lub kart debetowych. Jednak termin ATM jest nieco mylący.

Bankomaty Bitcoin nie do końca przypominają bankomaty bankowe, które pozwalają klientom zarządzać środkami na ich kontach. Bankomaty Bitcoin to po prostu narzędzia, za pomocą których można dokonywać wpłat i wypłat w btc, i nie wymagają od użytkowników tworzenia żadnego konta.

W przeciwieństwie do giełd kryptowalut, bankomaty bitcoin dają użytkownikom wolność do natychmiastowego wypłacenia krypto “do ręki”, jak też przechowania własnego zakupionego bitcoina poprzez podłączenie monet bezpośrednio do wybranego portfela kryptowalut. Jeśli jednak korzystasz ze scentralizowanych giełd, takich jak Binance lub Coinbase (COIN), możesz również zdecydować się na wysłanie monet na Twój „adres depozytowy”, podany przez Twoją giełdę i pozwolić platformie przechować aktywa za Ciebie.

Co to jest kryptowaluta?

Tworzenie portfela jest często kluczową częścią procesu kupowania bitcoinów za pomocą bankomatów i jest to krok, który wymaga szczególnej ostrożności. To właśnie tu oszuści odnoszą sukcesy. Omówimy ten temat już za chwilę.

Pierwszy bankomat z bitcoinami pojawił się w 2013 roku w kawiarni w kanadyjskim mieście Vancouver. W tamtych czasach, wśród fanów krypto, powszechną praktyką było wydawanie bitcoinów w kawiarniach. Wszyscy wtajemniczeni pamiętają przecież wydanie 10 000 btc na dwie pizze.

Operatorzy bankomatów Bitcoin (dane z Coin ATM Radar)

Od tego czasu, bankomaty bitcoin pojawiły się na całym świecie. Do tej pory powstało 36 610 bankomatów bitcoin w 77 różnych krajach. Genesis Coin jest największym producentem bankomatów bitcoin z 15 140 maszynami, a następnie General Bytes z 7965 i BitAccess z 5549.

Czołowi operatorzy bankomatów bitcoin to Bitcoin Depot (19,1% udziału w rynku), CoinCloud (14,1%) i CoinFlip (9,7%).

Wzrost popularności bitomatów w czasie

Jak kupić bitcoin z bankomatu Bitcoin

Kiedy zauważysz bankomat Bitcoin, często zauważysz, że ma na nim naklejony kod QR, proszący o pobranie określonego portfela kryptowalut, który jest obsługiwany przez Bankomat.

Popularną opcją jest portfel kryptograficzny Coinbase, ale możesz wybierać również z długiej listy innych portfeli.

Najpierw musisz pobrać portfe (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś) i postępować zgodnie z instrukcjami konfiguracji, gdy zostaniesz o to poproszony. Utworzony portfel wygeneruje unikalny adres bitcoin, na który bankomat wyśle ​​zakupione monety po potwierdzeniu i zakończeniu transakcji. Bankomaty

Bitcoin mają być intuicyjnym doświadczeniem dla każdego, kto wcześniej korzystał z bankomatu. Wszystko, czego potrzebujesz, to postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Maszyny będą się nieco różnić w zależności od kraju i lokalizacji, a niektóre mogą wymagać wykonania czynności związanych z poznaniem swojego klienta (KYC) przed zezwoleniem na zakup. Minimalne i maksymalne kwoty zakupu może się również różnić.

Po skonfigurowaniu portfela i zlokalizowaniu adresu portfela dla transakcji przychodzących, będziesz chciał wprowadzić kwotę, którą chcesz kupić, i wprowadzić adres swojego portfela kryptograficznego. Zwykle odbywa się to automatycznie, skanując kod QR na ekranie telefonu, zamiast wpisywać go ręcznie (co może prowadzić do błędów i spowodować utratę środków na zawsze). Transakcja zwykle trwa około 10 minut, chociaż czasem może trwać nawet godzinę.

Zalety i wady bankomatów bitcoin

Dla użytkowników, którzy nie są zaznajomieni z technologią, bankomaty bitcoin są doskonałym “pierwszym krokiem” prowadzącym do specjalizacji w tematyce kryptowalut. Na szczęście nie odbywa się to kosztem bezpieczeństwa, ponieważ większość bankomatów nie przechowuje informacji KYC użytkowników, danych bankowych ani kluczy prywatnych.

Jednak istnieją pewne oczywiste wady. Bankomaty Bitcoin pobierają wygórowane opłaty – w niektórych przypadkach 7%-20% – a ponadto obowiązują bardziej rygorystyczne limity zakupów w porównaniu z giełdą kryptowalut. Ponadto, jeśli coś pójdzie nie tak, obsługa klienta jest niewielka lub nie ma jej wcale.

Odpowiedzią na ten problem jest model biznesowy firmy bitomatowej w Polsce o nazwie Shitcoins.club. Przynajmniej raz w miesiącu organizują oni promocje na zakup lub sprzedaż różnych krypto, nawet po prowizji 0%, 1%, lub +3%. Dział wsparcia klienta uzupełniają ich media społecznościowe, gdzie setki użytkowników rozmawia ze sobą na co dzień.

Uważaj na oszustwa wykorzystujące bankomaty bitcoin

Istnieją dwa oszustwa, które są związane z korzystaniem z bankomatów bitcoin.

Oszuści często reklamują towary na sprzedaż w serwisach takich jak eBay, Craigslist czy Gumtree (Wielka Brytania). Te przedmioty są zwykle wyceniane ze znaczną zniżką w stosunku do zwykłej stawki rynkowej, co zachęca potencjalnych nabywców do kontaktu.

Bitomatowi oszuści niekoniecznie wyglądają w ten sposób, ale i tak warto na nich uważać.

Oszuści informują ofiary, że jeśli chcą zabezpieczyć te ceny, muszą dokonywać zakupów za pośrednictwem kryptowalut – zwykle deponując środki w bankomacie bitcoin i wysyłając krypto na adres portfela oszustów. Po zakończeniu transakcji, oszuści znikają.

Jest to popularne wśród oszustów ze względu na nieodwracalny i w dużej mierze nieuregulowany charakter blockchain. Po sfinalizowaniu transakcji prawie niemożliwe jest jej cofnięcie.

Inny rodzaj oszustwa związanego z bitcoinami w bankomacie jest bardziej zawiły.

Oszustwo bitomatowe "na pracownika"

Oszuści często atakują osoby poszukujące pracy i oferują im pracę próbną. Proces polega na tym, że oszuści wysyłają pieniądze na konto bankowe danej osoby, a następnie każą jej je wypłacić i zamienić na bitcoiny w bankomacie bitcoin, a następnie przelać kryptowalutę na adres oszustów.

Jednak kilka dni później pieniądze wysłane na konto ofiary zostają wycofane, ponieważ pochodziły ze skradzionego konta. To pozostawia konto ofiary z ujemnym saldem.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli chcesz kupić rozsądną ilość bitcoinów w stosunkowo prywatny sposób i nie przejmujesz się szczególnie płaceniem wysokich opłat, to bankomat bitcoin może być dla Ciebie dobrym wyborem – oczywiście pod warunkiem, że w Twojej okolicy znajdują się automaty. Możesz to sprawdzić na MAPIE BITOMATÓW W WARSZAWIE, lub na LIŚCIE BITOMATÓW W POLSCE. W przeciwnym razie, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z wymiany lub zakup bitcoinów za pośrednictwem aplikacji, które najprawdopodobniej masz już na swoim smartfonie.

Other blogs