Nowe bitomaty

Bitomat a podatki od kryptowalut w hiszpanii

Radek
Author

BITOMAT A PODATKI OD KRYPTOWALUT W HISZPANII

W Hiszpanii nie jest łatwo obliczyć podatki od jakiejkolwiek działalności związanej z kryptowalutami, ponieważ rząd wdraża ostatnio nowe przepisy i wytyczne dotyczące kryptowalut oprócz tych przedstawionych przez UE. Mieszkający tam na stałe lub sezonowo zastanawiają się jak trudne może to być. Dowiedzmy się!

Podatek od kryptowalut w Hiszpanii spędza sen z powiek wielu Polakom za granicą

Kilka faktów na temat hiszpańskich podatków od krypto

 • Wszelkie zyski (lub straty) kapitałowe odnotowane w momencie sprzedaży kryptowaluty na fiat lub wymiany na inną kryptowalutę są uważane za „dochód z oszczędności” dla celów podatkowych, w tym zyski z używania bitomatów
 • Każda taka sprzedaż kryptowaluty powinna być odnotowana w osobistym zeznaniu podatkowym.
 • Podatek, który płacisz, zależy od rodzaju dokonanej transakcji kryptowalutowej. Istnieją cztery opcje, w których możesz zostać opodatkowany kryptowalutami, są to:
 • oszczędności dochód podlegający opodatkowaniu (podatek od zysków kapitałowych)
 • ogólny dochód podlegający opodatkowaniu
 • podatek majątkowy
 • i spadków
 • jest NALICZANY PODATEK VAT Przy zakupie kryptowaluty w Hiszpaniiśrodkiem płatniczym zgodnie z artykułem 20 USTAWY O PODATKU VAT, a więc są zwolnione.
 • Hiszpański rok podatkowy rozpoczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia. Do 30 czerwca musisz złożyć zeznanie podatkowe za poprzedni rok podatkowy.

Jakie przepisy dotyczące kryptowalut obowiązują obecnie w Hiszpanii?

Część prób rządu hiszpańskiego, aby uregulować rynek kryptowalut, obejmuje niedawne uchwalenie ustawy przeciwdziałającej oszustwom podatkowym, która ma na celu skuteczniejsze śledzenie użytkowników i aktywów, a tym samym ułatwienie ograniczenia działalności przestępczej. Ta ustawa (Ustawa 11/2021 z dnia 9 lipca 2021 r.)oznacza, że ​​prawdopodobnie w pewnym momencie w 2023 r. giełdy kryptowalut będą musiały przekazywać rządowi informacje o swoich hiszpańskich klientach.

Oprócz tego prawa, 5 czerwca 2021 r. weszła w życie unijna ustawa AMLD6, która ma szczególne znaczenie dla każdej firmy, która w jakikolwiek sposób wchodzi w interakcje z kryptowalutami, i ma więcej wspólnego z potrzebą identyfikacji klientów, na przykład kiedy ci klienci kupują od nich kryptowaluty.

Gdzie jest dziś bezpieczne miejsce do inwestowania w kryptowaluty?

W Hiszpanii nastąpił wzrost liczby AUDYTÓW PODATKOWYCH ZWIĄZANYCH Z KRYPTOGRAFIĄ, więc kwestia obliczania i składania podatków jest ważna zarówno dla inwestorów, jak i firm, z dużymi grzywnami za niewykonanie tego. PoUPADKU POPULARNEJ AMERYKAŃSKIEJ GIEŁDY KRYPTOWALUT FTX w 2022 roku, hiszpańscy regulatorzy bez wątpienia będą zadowoleni, że takie przepisy są wdrażane.

Jednak dla inwestorów zaufanie do giełdy jest teraz trochę trudniejsze (ponieważ każda z nich może zabrać twoje pieniądze lub krypto z bardzo małą szansą na odzyskanie aktywów), dlatego autor zaleca korzystanie z jednego z ponad 40 bitomatów na całym świecie Hiszpanii do wykonywania takich transakcji.

W Hiszpanii, każdy inwestor płaci podatek od kryptowalut, również gdy używa bitomatów.

Jakie są różne podatki kryptograficzne w Hiszpanii i jak mogę je obliczyć?

Dobrze jest, aby inwestorzy zrozumieli, w jaki sposób kryptowaluty są opodatkowane w Hiszpanii, aby wiedzieli, jakie szczegóły należy zanotować podczas dokonywania jakiejkolwiek transakcji dotyczącej kryptowalut, ponieważ informacje te mogą się przydać później przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Oto różne podatki od kryptowalut w Hiszpanii: podatek dochodowy, podatek od dochodów z oszczędności, podatek od spadków i darowizn oraz podatek majątkowy. Jednak hiszpańskie przepisy dotyczące podatku od kryptowalut nie są jeszcze w pełni ukształtowane, więc nie jest łatwo je ominąć. Głównym organem rządowym zajmującym się podatkami jest Agencia ESTATAL DE ADMINISTRACIÓN TRIBUTARIA (AEAT). Definiują krypto w ten sposób: „(..) cyfrowa reprezentacja wartości, która nie jest emitowana ani gwarantowana przez bank centralny lub organ publiczny, niekoniecznie jest powiązana z prawnie ustaloną walutą i nie ma statusu prawnego waluty lub pieniądza, ale jest akceptowany jako środek wymiany i może być przekazywany, przechowywany lub sprzedawany elektronicznie”. Dlatego kryptowaluty nie są traktowane jako waluta, ale jako aktywa.

Możesz zapoznać się z PRZEWODNIKIEM PODATKOWYM AEAT DOTYCZĄCYM KRYPTOWALUT.

1. PODATEK OD DOCHODÓW Z OSZCZĘDNOŚCI / PODATEK OD ZYSKÓW KAPITAŁOWYCH

Za każdym razem, gdy pozbywasz się swojej kryptowaluty, będziesz musiał zapłacić od niej podatek od zysków kapitałowych. Może to obejmować wszystko, od zamiany na walutę fiducjarną, zmianę na inną kryptowalutę lub po prostu wysłanie komuś swojej kryptowaluty. Kwota, którą zarobiłeś na kryptowalutach od pierwszego zakupu, to kwota, która zostanie opodatkowana.

Dlatego ważne jest, aby zanotować cenę kryptowaluty, kiedy ją kupujesz (plus opłaty uiszczone za zakup tej kryptowaluty), a także cenę, jaką miała, gdy ją zbyłeś, abyś mógł obliczyć zmianę wartości tej kryptowaluty, której się pozbywasz, tak dokładnie, jak to możliwe. Podatek ten wynosi od 19 do 26% i jest ustalany w następujący sposób:

ZYSKI -> STAWKA PODATKOWA

Do 6 000 EUR -> 19%

Zyski między 6 000 a 50 000 EUR (maksymalnie do 44 000 EUR) -> 21%

Zyski między 50 000 a 200 000 EUR (do 150 000 EURmaks.) -> 23%

Zyski od 200 000 EUR i powyżej -> 26%

Jednak podatek od zysków kapitałowych od kryptowalut jest progresywny, więc płacisz 19% od pierwszych 6000 EUR zysku, następnie od następnych 44 000 EUR płacisz 21%, a następnie od następnego 150 000 € zapłacisz 23%, a każda kwota powyżej 200 000 € zostanie opodatkowana stawką 26%. Więc jeśli obliczyłeś zysk o wartości 250 000 €, ostatnia część zostałaby obliczona jako 26% z 50 000 €, przy czym każdy niższy poziom zostałby odpowiednio opodatkowany odpowiednim procentem podatku.

Podatek od kryptowalut w Hiszpanii jest bardziej skomplikowany niż w Polsce.

Jak widać, jest to podatek od wszelkich zysków lub zysków uzyskanych ze zbycia kryptowaluty. Jeśli poniesiesz jakiekolwiek straty, nie są one opodatkowane, ale można je obliczyć, aby zrekompensować Twoje zyski, więc jeśli pozbyłeś się kryptowaluty ze stratą, możesz odliczyć to od swoich zysków. Jeśli nie masz żadnych zysków, straty te mają przesuniętą datę wygaśnięcia wynoszącą 4 lata, więc jeśli w pewnym momencie odnotujesz zyski, pozbywając się swojej kryptowaluty, możesz odliczyć od nich te przeszłe straty (o ile są one w ciągu 4 lat od zysków). Takie straty mogą jednak zrekompensować maksymalnie 25% rocznych zysków kapitałowych netto.

W prawie hiszpańskim dość ważna jest tak zwana „działalność gospodarcza”. Jeśli na przykład jest coś, co jest Twoim głównym źródłem dochodu, musisz zarejestrować to jako działalność na własny rachunek.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym czynnościom:

 • Staking: (a konkretnie dochód uzyskany ze stakingu) byłby normalnie opodatkowany zgodnie z powyższą tabelą, ponieważ jest uważany za zwrot z kapitału ruchomego.
 • NFT: krótko mówiąc, jeśli kupowanie i sprzedawanie NFT jest Twoim głównym zajęciem, musisz zarejestrować się jako wolny strzelec, a cały dochód uzyskany z tej „działalności gospodarczej” byłby opodatkowany jako dochód ogólny (patrz poniżej). Jeśli robisz to tylko okazjonalnie, zyski z kupna lub sprzedaży NFT będą obliczane jako zyski kapitałowe, dlatego należy zapoznać się z powyższą tabelą.
 • Nagrody Crypto Card Cashback: byłyby uważane za to samo, co nagrody za obstawianie (tj. dochód z ruchomego kapitału, a tym samym dochód, który należy uwzględnić w podstawie oszczędności podlegającej opodatkowaniu, jak opisano w powyższej tabeli). Postaraj się zanotować za każdym razem, gdy otrzymujesz takie krypto nagrody za korzystanie z karty, abyś mógł to śledzić podczas obliczania podatków.
 • Nagrody w grach typu „graj, aby zarobić”: Ponownie, jeśli jest to twoje główne zajęcie, musisz zarejestrować je jako samozatrudnienie, a nagrody zostaną opodatkowane jako dochód z „działalności gospodarczej”. Prawdopodobnie po prostu czasami grasz, aw tym przypadku wszelkie nagrody są obliczane tak samo, jak nagrody za staking lub karty kryptograficzne (tj. zwroty z ruchomego kapitału), chyba że zarobione tokeny pochodziły z portfela innego gracza, w takim przypadku byłoby to equity osiągać.

2. OGÓLNY PODATEK DOCHODOWY (IMPUESTO SOBRE LA RENTA DE LAS PERSONAS FÍSICAS)

Jest to bardziej „szara strefa” niż podatek od zysków kapitałowych, ponieważ przepisy AEAT są nadal niejasne, ale generalnie można wziąć pod uwagę wszelkie dodatkowe dochody, które możesz zarobili na kryptowalutach. Mogą one pochodzić z zysków z wydobywania kryptowalut, wydobywania płynności na DEX-ach, farmingu, wszelkich płatności dokonywanych na Twoją rzecz w formie kryptowalut lub kryptowalut otrzymywanych w zrzutach. Zgodnie z bardzo ogólną zasadą, za każdym razem, gdy otrzymujesz jakąkolwiek kryptowalutę (ale nie z jej zakupu), możesz zostać opodatkowany od jej całkowitej wartości zgodnie z jej wartością rynkową w euro w momencie jej otrzymania, dlatego zaleca się zanotowanie tych cen rynkowych, gdy otrzymasz kryptowalutę, ponieważ późniejsza kontrola może być trudniejsza.

Podatek dochodowy w Hiszpanii jest progresywny, podobnie jak podatek od zysków kapitałowych, ale zależy również od tego, gdzie mieszkasz w Hiszpanii (zgodnie z twoją wspólnotą autonomiczną - te informacje są dla ciebie). Możesz zapoznać się z poniższym ARTYKUŁEM , aby obliczyć stawki podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) lub zapoznać się z poniższą tabelą, aby uzyskać ogólny przegląd ogólnych stawek podatku dochodowego dla kryptowalut: Ogólny dochód podlegający opodatkowaniu Stawka podatkowa Do 12 450 EUR 19

Dochód podlegający opodatkowaniu -> wysokość podatku

 • Do 12450 EUR -> 19%
 • Między 12450 a 20200 EUR-> 24%
 • Między 20 200 a 35 200 EUR -> 30%
 • Między 35 200 a 60 000 EUR -> 37%
 • Między 60 000 a 300 000 EUR -> 45%
 • Powyżej 300 000 EUR -> 47%

Inne przypadki, w których obowiązują te stawki:

 • Zrzuty lotnicze: Kiedy otrzymujesz darmowe kryptowaluty z dowolnego źródła, jest to uważane w formie darowizny i obliczany na podstawie ogólnej podstawy opodatkowania (stawki znajdują się w tabeli powyżej) i powinien zostać ujęty w sekcji „304”, ponieważ wchodzi w zakres „zysków i strat kapitałowych, które nie wynikają z transferu kapitału elementy'.
 • Górnictwo: Jeśli prowadzisz tę działalność, musisz zarejestrować się jako samozatrudniony. Następnie wszelkie osiągnięte zyski podlegałyby opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

3. Podatek majątkowy

W niektórych rejonach Hiszpanii (np. Andalucía,Comunitat Valenciana, Barcelona) obowiązuje podatek majątkowy, a posiadanie kryptowaluty wliczane jest do całkowitego majątku, który dla mieszkańców Hiszpanii obliczany jest na koniec podatku rok. Ponadto wszyscy hiszpańscy podatnicy muszą zapłacić podatek majątkowy, jeśli ich majątek przekracza 2 miliony euro. Łatwo przekroczyć tę kwotę, jeśli jesteś użytkownikiem bitomatów w Madrycie lub w Barcelonie.

Aby obliczyć podatek majątkowy, musisz obliczyć wartość wszystkich swoich kryptowalut (na dzień 31 grudnia roku podatkowego, dla którego obliczasz) i zapłacić odpowiednią stawkę podatku. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twój całkowity majątek (którego krypto będzie tylko częścią) przekracza €, będziesz musiał zapłacić podatek majątkowy. Jest to dość kontrowersyjny temat w Hiszpanii, a niektóre wspólnoty autonomiczne zapowiedziały, że położą temu kres w swoim regionie. HISZPAŃSKI PODATEK MAJĄTKOWY jest ponownie opodatkowany progresywnie i wynosi od 0,2% do 4%.

Zobacz odpowiednie strony internetowe dla swojego regionu autonomicznego. Madryt jest jedynym regionem, w którym podatek majątkowy nie jest wprowadzony, ale mimo to, jeśli masz ponad 2 miliony euro majątku, nadal musisz złożyć deklarację podatku majątkowego, aby rząd wiedział, ile posiadasz. Jeśli chcesz znaleźć bankomat Bitcoin w rejonie Madrytu, możesz znaleźć lokalizacje TUTAJ.

4. Podatek od darowizn i spadków Podatek

ten jest taki sam jak podatek dochodowy, ale podlegasz opodatkowaniu tylko wtedy, gdy odziedziczysz jakąkolwiek kryptowalutę. Stawka ponownie będzie zależała od tego, gdzie mieszkasz w Hiszpanii i może wahać się od 7% aż do 36,5%.

Co nie podlega opodatkowaniu w odniesieniu do kryptowaluty w Hiszpanii?

Zdarzenia niepodlegające opodatkowaniu obejmują: zakup kryptowaluty, trzymanie jej w portfelu lub przeniesienie jej z jednego portfela do drugiego. Dopiero w momencie, gdy opuszcza twoją własność, jest uważane za zdarzenie podlegające opodatkowaniu, ale wiąże się to z własnymi problemami związanymi z De-Fi (zdecentralizowane finanse), farmowaniem plonów, a także wydobywaniem płynności, które są trudne do zdefiniowania, a zatem opodatkowane .

Jak sporządzane są hiszpańskie raporty podatkowe?

Dochody i zyski kapitałowe można zgłaszać do AEAT za pośrednictwem rocznego zeznania podatkowego. Aby zgłosić je jako hiszpańskiego rezydenta podatkowego, musisz wypełnić MODELO 100 , który możesz wypełnić ONLINE po obliczeniu podatku kryptograficznego, co można zrobić za pomocą aplikacji kalkulatora podatku kryptograficznego, takich jak te wymienione TUTAJ. Tam należy przejść do sekcji „Zyski i straty kapitałowe wynikające z transferów innych aktywów” i wpisać „0” w polu „1626”, ponieważ oznacza ono kryptowaluty. Z drugiej strony podatek majątkowy jest zgłaszany za pomocą MODELO 714 .

Obecnie powstaje nowy formularz Modelo 721, który będzie dotyczył konkretnie kryptowalut, ale nie jest jeszcze gotowy – prawdopodobnie zostanie wprowadzony w 2023 roku.

Czym jest Modelo 720 – oświadczenie o majątku zagranicznym?

Jeśli jako obywatel Hiszpanii posiadasz jakiekolwiek aktywa zagraniczne, czasami musisz je zadeklarować w FORMULARZU M720. Jednak w przypadku krypto nie ma obowiązku (na razie!) deklarowania posiadanych zasobów kryptograficznych. Z drugiej strony, musisz uwzględnić je w obliczeniach podatku od majątku, jak opisano powyżej.

Jak zarejestrować się na hiszpańskich formularzach podatku dochodowego?

Istnieją trzy opcje: inwestorzy, samozatrudnieni i pracownicy.

 1. Inwestorzy — większość z nas jest inwestorami, ponieważ obejmuje to kupowanie kryptowalut w celu potencjalnej późniejszej sprzedaży ich po wyższej cenie, co generowałoby dla Ciebie zyski kapitałowe, a tym samym podlegałoby opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
 2. Self-employed - Dotyczy osób, których wynagrodzenie jest w całości pobierane przez nich samych (np. kopacze kryptowalut), ale są opodatkowani w taki sam sposób jak inwestorzy.
 3. Pracownicy - Jeśli pracujesz dla firmy, hiszpańskie prawo zezwala na otrzymywanie 30% wynagrodzenia w towarach (tj. kryptowalutach), które byłyby oznaczone jako dochód z pracy i wycenione według wartości w dniu ich otrzymania. Sprzedając tę ​​kryptowalutę, zostałbyś opodatkowany tak samo jak inwestor.

Handlowcy nie są uważani za samozatrudnionych ani freelancerów, ponieważ samodzielnie zarządzają swoimi finansami i nie oferują żadnych towarów (np. NFT) ani usług stronom trzecim.

Jaka metoda księgowania jest stosowana w Hiszpanii do obliczania podatków od kryptowalut?

W Hiszpanii wycena zapasów jest obliczana przy użyciu metody księgowej FIFO (po hiszpańsku: PEPS) (first-in-first-out), a więc dotyczy to zysków kapitałowych z kryptowalut. Oznacza to, że kiedy sprzedajesz kryptowalutę, chociaż mogłeś ją kupić po wielu cenach, w celu obliczenia podstawy kosztów (wartość rynkowa tokena w momencie, gdy go otrzymałeś plus wszelkie inne uiszczone opłaty) robisz więc zgodnie z ceną za pierwszym razem, gdy dodałeś ten token do swojego portfela.

Następnie porównujesz go z aktualną wartością rynkową tego tokena, aby obliczyć wszelkie zyski. Zasadniczo obliczasz wzrost wartości tokena (lub nie) na podstawie ceny, jaką miał, kiedy po raz pierwszy dodałeś go do swojego portfela. Ta metoda ma swoje wady i zalety.

Kiedy upływa termin składania zeznań podatkowych w Hiszpanii?

Hiszpański rok podatkowy jest taki sam jak zwykły rok, który zaczyna się 1 stycznia i kończy 31 grudnia, ale obywatele Hiszpanii mają czas do 30 czerwca na złożenie zeznań podatkowych za poprzedni rok podatkowy.

Dobry sposób na kupno lub sprzedaż kryptowalut w Hiszpanii: bankomaty Bitcoin

Doskonałym sposobem na zakup lub nawet sprzedaż kryptowalut jest korzystanie z bankomatów Bitcoin. Chociaż w Hiszpanii istnieje wymóg identyfikacji podczas korzystania z tych urządzeń, dane te nigdy nie są gromadzone w celu udostępnienia rządowi, a jedynie w celu zidentyfikowania możliwej działalności przestępczej, takiej jak pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu. W tym celu autor zaleca korzystanie z usług niektóry operatorów bitomatów, ponieważ są one niezawodne (dobra obsługa klienta) i oferują bardzo dobre opłaty (czasem nawet 0%) przy kupnie lub sprzedaży kryptowalut. Listę takich bitomatów znajdziesz na podstronie BITOMAT MAPA. Możesz zarejestrować się w ich MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH, aby dowiedzieć się, kiedy te oferty są dostępne.

Dalsza lektura

Jeśli masz dalsze pytania dotyczące podatków od kryptowalut w Hiszpanii lub powiązanych tematów, sprawdź strony internetowe wymienione w poniższych źródłach, z których niektóre zawierają bardziej szczegółowe informacje, na przykład, jak obliczyć różne podatki. Są ogólnie przydatne dla użytkowników bitomatów, zwłaszcza użytkowników BITOMATY WARSZAWA. W razie wątpliwości skonsultuj się z dobrym doradcą podatkowym ds. kryptowalut.

Źródła:

 1. HTTPS://THELAWREVIEWS.CO.UK/TITLE/THE-VIRTUAL-CURRENCY-REGULATION-REVIEW/SPAIN
 2. HTTPS://KOINLY.IO/GUIDES/CRYPTO-TAX-SPAIN/
 3. HTTPS://WWW.GLOBALLEGALINSIGHTS.COM/PRACTICE-AREAS/BLOCKCHAIN-LAWS-AND-REGULATIONS/SPAIN
 4. HTTPS://WWW.BOE.ES/DIARIO_BOE/TXT.PHP?ID=BOE-A-2021-11473
 5. HTTPS://COINPANDA.IO/GUIDES/CRYPTO-TAXES-SPAIN/
 6. HTTPS://WWW.GLOBALLEGALINSIGHTS.COM/PRACTICE-AREAS/BLOCKCHAIN-LAWS-AND-REGULATIONS/SPAIN
 7. HTTPS://TOKENTAX.CO/BLOG/GUIDE-TO-CRYPTO-TAXES-IN-SPAIN#REFERENCES
 8. HTTPS://WWW.MODOCRIPTO.ES/BLOG/COMO-TRIBUTAN-LAS-CRIPTOMONEDAS/
 9. HTTPS://BLOCKPIT.IO/BLOG/TAXES-ON-CRYPTOCURRENCY-IN-SPAIN/

Other blogs