Wydarzenia

EU właśnie uchwaliła zakaz prywatnych anonimowych portfeli bitcoin

Radek
Author

EU właśnie uchwaliła zakaz prywatnych anonimowych portfeli bitcoin

Prawodawcy planują zabrać się za jakiekolwiek próby anonimowych transakcji kryptograficznych, odciąć nieregulowane giełdy i operatorów bitomatów. Ten plan polega na delegalizacji prywatnych anonimowych portfeli Bitcoin.

W dzisiejszym artykule nie tylko omówimy co się właśnie wydarzyło w Parlamencie Europejskim, ale też wyjaśnimy, że ustawa jest w fazie pierwszej z trzech. Spróbujemy oszacować kiedy prawdopodobnie wejdzie w życie. Przedyskutujemy też czym są i jakie wyróżniamy anonimowe portfele Bitcoin, które to ustawa ma niedługo zakazać.

Prawodawcy UE chcą pełnego AML/KYC od każdej kwoty i zakazu anonimowych portfeli

Prawodawcy Unii Europejskiej zagłosowali dziś za kontrowersyjnymi środkami zakazującymi anonimowych transakcji Bitcoin, co według branży krypto, zdusi innowacje i naruszy prywatność inwestorów. Ucierpią zarówno inwestorzy korzystający z giełd, jak i z bitomatów Bitcoin. Przede wszystkim, nie chcą anonimowych portfeli krypto.

Ilu zagłosowało za regulacją krypto?

Według dokumentów, do których dotarł CoinDesk, za tą propozycją głosowało ponad 90 prawodawców.

samochody namierzane przez systemy inwigilacji
Ustawa o ograniczeniu prywatności inwestorów kryptowalut to inwigilacja, czy sprawiedliwość?

Co mówi ustawa o ograniczeniu prywatności inwestorów Bitcoin?

Propozycje mają na celu rozszerzenie wymagań dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy (AML), które mają zastosowanie do konwencjonalnych płatności powyżej 4643 PLN (1000 EUR) na sektor kryptograficzny.

Po wprowadzeniu ustawy, płatnicy i odbiorcy nawet najmniejszych transakcji kryptograficznych musieliby zostać bezwzględnie zidentyfikowani. Mamy na myśli transakcje związane z portfelami, które są prywatne, bo nie stoją za nim uregulowani operatorzy.

Dalej omawiane w ustawie decyzje mogą spowodować kompletne odcięcie nieuregulowanych giełd kryptograficznych od konwencjonalnego systemu finansowego.

Rządy krajowe poinformowały w grudniu, że chcą zlikwidować próg 1000 EUR (4 649 PLN) dla kryptowalut, ponieważ krypto-inwestorzy mogą łatwo obejść ten limit i uwzględnić prywatne portfele, które nie są obsługiwane przez regulowanych dostawców aktywów kryptograficznych.

Podsumowując, jaki cel ma ustawa o ograniczeniu prywatności inwestorów Bitcoin?

Ustawa ma na celu zakazać anonimowych portfeli kryptowalutowych i zlikwidować limity KYC wynoszące obecnie ok 1000 EUR, czyli ok. 4 648 PLN (zależy od kraju). Zanim przejdziemy dalej i zaczniemy omawiać treść ustawy, zainteresujemy się czym w ogóle są te całe anonimowe portfele kryptograficzne:

zdjęcie poglądowe anonimowego portfela bitcoin
Przykład anonimowego portfela Bitcoin w aplikacji.

Jaki jest najbardziej anonimowy portfel w 2022?

Electrum to jeden z najbardziej anonimowych portfeli dostępnych na rynku w 2022. Oferuje funkcje prywatności i pomaga zapewnić bezpieczeństwo prywatności bitcoinów. Ten anonimowy portfel przechowuje Twoje prywatne klucze w bezpiecznym miejscu na Twoim komputerze.

Jak anonimowo utworzyć portfel kryptograficzny?

  1. Portfel Wasabi. Dawniej znany jako HiddenWallet, Wasabi Wallet zapewnia rozwiązanie dla komputerów stacjonarnych dla użytkowników, którzy chcą zachować prywatność korzystania z Bitcoin za pomocą anonimowego portfela krypto.
  2. Portfel Rahakotta. Użyj Rahakott aby stworzyć anonimowy portfel internetowy dla bitcoinów.
  3. BitLox.
  4. Portfel Electrum. Często wykorzystywany przez użytkowników BITOMATÓW chcących zachować anonimowość.
  5. Portfel Samourai.
  6. Seria Ledger Nano.

Czy można namierzyć portfel Bitcoin?

Wszystkie transakcje Bitcoin są publiczne, identyfikowalne i trwale przechowywane w sieci Bitcoin. Adresy Bitcoin to jedyne informacje używane do określenia, gdzie są przydzielane bitcoiny i gdzie są wysyłane. Tak, portfel Bitcoin można namierzyć. Chyba, że to portfel niepołączony z siecią, lub papierowy.

anonimowy portfel hardware
Przykład tzw. anonimowego portfela hardware.

Jak sprawić, by mój Bitcoin był niemożliwy do wyśledzenia?

Odpowiedź: Możesz zdecydować się na korzystanie z bankomatów Bitcoin, które umożliwiają anonimowy zakup Bitcoin za gotówkę. Przykładem są BITOMATY W CENTRUM WARSZAWY. Oczywiście, wszelkie próby łamania prawa za pośrednictwem bitomatów są zabronione, a przekroczenie limity KYC skutkuje koniecznością identyfikacji inwestora. Inne platformy, takie jak ShapeShift, BitQuick i LocalBitcoins.com, Paxful i DameCoins, umożliwiają anonimowy handel bitcoinami za pomocą PayPal, kart kredytowych, Western Union i przelewów bankowych.

Czy portfel Bitcoin może być anonimowy?

Główny problem z Bitcoinem dotyczy portfela, w którym przechowywany jest Twój Bitcoin. Portfele kryptowalut są zazwyczaj pseudonimowe, a nie anonimowe. Anonimowość polega na byciu „bezimiennym” — pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „bez imienia”.

Zamiast imienia, w portfelu otrzymujesz fałszywe imię, pseudonim. Jednak gdy Twój portfel zostanie powiązany z Tobą, stajesz się mniej anonimowy niż w przypadku konta bankowego. Tak naprawdę, Bitcoin nigdy nie pretendował do miana anonimowej waluty. BTC miał być, i jest, zdecentralizowany, ale nie anonimowy. Satoshi Nakamoto uczynił Bitcoin nie-anonimowym z założenia, aby zapobiec ukrytej, nielegalnej przestępczości.

Tak oczywiście nie wygląda e-wallet.

Czy portfel Bitcoin można powiązać z osobą?

Używanie Bitcoin do dokonywania płatności nie oznacza, że ​​Twoje transakcje są ukryte przed światem. Ponieważ Bitcoin jest zbudowany na blockchainie, który jest księgą publiczną, adres Twojego portfela kryptograficznego jest widoczny dla każdego.

Czy bitomaty Bitcoin w Polsce są anonimowe?

BITOMATY W POLSCE zapewniają, że transakcja odbywa się za pośrednictwem anonimowej wymiany, dokładnie takiej samej jak w przypadku giełd. Waluty kryptograficzne, takie jak Bitcoin, są w po części anonimowe; w związku z tym bankomaty Bitcoin zachowują tę anonimowość, gdy są używane. Mniejsze transakcje nie wymagają zbyt dokładnego procesu weryfikacji, co jeszcze bardziej zwiększa anonimowość. Oczywiście, ustawa o której dziś mówimy, tę anonimowość wyłączy. Czy to dobrze czy źle? Być może powstrzyma część przestępstw? Porozmawiaj o tym NA KANALE TELEGRAM z innymi użytkownikami bitomatów.

Czy policja może śledzić Bitcoina?

Ślad adresów Bitcoin pozwala łączyć wszystkie pieniądze z nielegalną sprzedażą narkotyków online śledzoną przez FBI i Interpol. Żaden operator bitomatów nie popiera wolności handlowania narkotykami i innymi formami przestępczości. Jeśli próbujesz obejść prawo w ten sposób, ostatecznie zostaniesz złapany.

Szkodzisz też Bitcoinowi w ten sposób, że działania przestępcze z nim związane prowadzą do ustaw delegalizujących portfele anonimowe. Jeśli braki prywatności Bitcoina odciągną użytkowników, waluta może stracić na wartości.

Tak naprawdę portfele kryptograficzne są mniej anonimowe niż konta bankowe.

Jak sprawić, by mój portfel Bitcoin był anonimowy?

Po zakończeniu transakcji na LocalBitcoins możesz przenieść swoje monety do anonimowego portfela Bitcoin. Jeśli czujesz, że chcesz jeszcze większej anonimowości, korzystaj z bezpiecznego połączenia VPN (wirtualnej sieci prywatnej) podczas wykonywania transakcji Bitcoin i użyj bitomatu kryptowalut.

Która kryptowaluta jest niewykrywalna?

Monero, które istnieje od 2014 roku, jest jedną z najwcześniejszych monet kryptograficznych, która wprowadziła koncepcję prywatnych i anonimowych transakcji przy użyciu waluty cyfrowej. Od tego czasu dołączyły do ​​niego takie firmy jak ZCash, Dash, Verge, Grin, ByteCoin i Firo, żeby wymienić tylko kilka.

Krytyka ustawy o ograniczeniu prywatności inwestorów

Członkowie centroprawicowej Europejskiej Partii Ludowej (EPL) sprzeciwili się wielu bardziej kontrowersyjnym zmianom, potępiając to, co nazwali „de facto zakazem samoobsługowych portfeli”.

„Takie propozycje nie są uzasadnione”

– powiedział rzecznik ekonomiczny EPP Markus Ferber w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną w czwartek.

„Dzięki takiemu podejściu do regulowania nowych technologii, Unia Europejska będzie dalej pozostawać w tyle za innymi, bardziej otwartymi jurysdykcjami”.

Coinbase nie podoba się, że ktoś chce obserwować działania inwestorów krypto.

Ustawodawstwo zostało potępione przez głównych graczy branżowych, w tym giełdę kryptograficzną Coinbase (COIN), i przez prawników, którzy twierdzą, że nadmierne naruszenia prywatności mogą zostać zakwestionowane przez rywalizujących unijnych prawodawców, którzy twierdzą, że nowa ustawa ograniczającą prywatność AML może osłabić konkurencyjność Europy poprzez zniechęcenie do innowacji blockchain.

Bitcoin (BTC) jest

„naprawdę spoko, ale nie sądzę, aby przestępczość była spoko”,

powiedział Kanko.

„Crypto zasługuje na lepszą reputację i odcięcie się od powiązań ze światem przestępczym”.

Kanko nie uważa, że Bitcoin jest zły, ale chce go regulować

W środę, Fabio Panetta, członek zarządu Europejskiego Banku Centralnego, wezwał do mniejszej tolerancji dla kryptowalut, które porównał do hazardu. Jednak Kanko, zwolenniczka zakazania prywatnych, anonimowych portfeli, wydaje się nie zgadzać z tą kontrowersyjną opinią.

„Jestem zdziwiona reakcją” – powiedziała. „Nie sądzę, aby bitcoin był koniecznie zły. Po prostu myślę, że ludzie używają bitcoina do robienia rzeczy nielegalnych”.

Mówi, że „podziwia” innowacyjny sposób myślenia ludzi aktywnych na rynku – a nawet cytuje członków własnej rodziny, którzy za nim podążają. Ale tak samo, jak powiedziała, niektórzy nadużywają anonimowych płatności do finansowania przestępstw, powołując się na narkotyki, prostytucję, pornografię dziecięcą i terroryzm.

Kanko powiedziała, że ​​rozumie tych, którzy mają uzasadnione powody, by nie chcieć, by rząd podsłuchiwał każdy niewielki zakup, jakiego dokonają.

– Całkowicie was rozumiem – powiedziała.

„Moją rolą jako polityka, jako prawodawcy, jest słuchanie ludzi, rozumienie uzasadnionych obaw i branie tego pod uwagę podczas tworzenia prawa”.

Ale zaprzecza twierdzeniom, takim jak te dyrektora generalnego Coinbase, Briana Armstronga w niedawnym tweecie, że ustawodawstwo ustanawia „system nadzoru kryptograficznego” i „przeciwdziała innowacjom, prywatności i egzekwowaniu prawa”.

„Prawo jest osadzone w już istniejących przepisach, a twoje prawa będą przestrzegane” –

powiedziała, powołując się na twarde prawo dotyczące ochrony danych, znane jako RODO.

symboliczny anonimowy portfel kryptowalut
Wygląda na to, że ustawa zakaże wszystkich anonimowych portfeli Bitcoin.

Pakiet propozycji ma na celu rozszerzenie wymogów dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy, które mają zastosowanie do konwencjonalnych płatności powyżej 1000 EUR (1 114 USD) w sektorze kryptowalut, a także nakazują identyfikację płatników i odbiorców nawet najmniejszych transakcji kryptograficznych, w tym w przypadku transakcji z anonimowymi portfelami Bitcoin.

Dalsze omawiane środki mogą spowodować odcięcie nieuregulowanych giełd kryptowalutowych od konwencjonalnego systemu finansowego.

Reakcja Kanko a reakcja krypto świata

Kanko powiedziała, że ​​chętnie czyta feedback i rozmawia ze społecznością kryptowalut. Była zachwycona ożywioną debatą, którą podjęła w środę w belgijskim mieście Leuven, zaledwie kilka kilometrów od siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli, gdzie opisuje entuzjastów kryptowalut jako ciepłych, czarujących i inteligentnych.

Kamery inwigilujące
Kanko nie jest przeciwniczką krytpowalut, chociaż chce ograniczyć ich prywatność.

Gdy jej propozycja zbliżała się do finalizacji, powiedziała jednak, że ​​reakcja w stosunku do niej stała się agresywna.

„To nie jest konstruktywne”, powiedziała.

„Jeśli naprawdę chcesz, aby twój punkt widzenia został wzięty pod uwagę, po prostu udaj się do prawodawców i porozmawiaj z nimi. Ale jeśli mnie obrażasz i grozisz, nie pomoże to twojej sprawie".

Jej argumenty prawdopodobnie nie będą miały zwolenników kryptowalut, takich jak grupa lobbingowa Blockchain, która wkrótce po naszym wywiadzie ostrzegła, że ​​przedsięwzięcie Kanko zagraża przyszłości kryptowalut w przemyśle UE.

Ograniczenie prywatności inwestorów jest ograniczeniem rozwoju Europy?

Podejście Parlamentu Europejskiego

„doprowadzi do niewystarczającej ochrony konsumentów, ogromnych obaw o prywatność, zmniejszenia konkurencyjności Europy i utraty szansy na lepsze egzekwowanie prawa na szczeblu europejskim”,

stwierdziła grupa lobbingowa w komunikacie prasowym, wzywając do podjęcia działań w kierunku bardziej pobłażliwego podejścia do prywatnych, anonimowych portfeli do krypto preferowane przez krajowych ministrów finansów UE.

Kanko nie spodziewa się, że zdobędzie poparcie wszystkich.

„W prawie można osiągnąć tylko najlepszą możliwą równowagę” – powiedziała. „Nie można zadowolić wszystkich”.

Oddzielna ustawa, zakazująca transakcji z nieregulowanymi podmiotami

Oddzielna propozycja prawna, omówiona również dzisiaj, powstrzymałaby transfery do dostawców usług kryptograficznych, którzy nie są uregulowani przez państwo. W tym do tych, którzy działają w UE bez zezwolenia, lub którzy nie są powiązani, ani nie mają siedziby w żadnej jurysdykcji.

Czwartkowe głosowanie w sprawie zakazania prywatności krypto, odbyło się pomimo sprzeciwów ze strony głównych uczestników branży, takich jak Coinbase, oraz ekspertów prawnych, którzy ostrzegali, że nadmiernie ciężkie naruszenia prywatności mogą napotkać wyzwania prawne w sądach UE.

Zgodnie z nowymi przepisami, Coinbase będzie musiało zgłaszać się władzom za każdym razem, gdy klient otrzyma ponad 1000 EUR kryptowalut z własnego portfela, anonimowgo lub nie, ostrzegł dyrektor generalny giełdy Brian Armstrong, w tweecie opublikowanym w środę.

Plany muszą być również uzgodnione zarówno przez parlament, jak i ministrów krajowych, którzy spotykają się w Radzie UE, aby mogły zostać uchwalone.

Przełożenie ustawy na kurs Bitcoin

Cena Bitcoina spadła o około 2% w ciągu kilku minut, gdy nadeszło głosowanie, spadając z 47 500 USD do 46 400 USD. Czyżby okazja do kupna tzw. “dipu”? W Bitomatach Shitcoins.club w Warszawie kupisz Bitcoin dziś po promocyjnej prowizji 2%.

Na jaki etapie właściwie jest ustawa o ograniczeniu prywatności inwestorów kryptowalut?

Na jakim etapie właściwie jest ustawa ograniczająca prywatność inwestorów Bitcoin?

A teraz najważniejsze. Artykuły tego typu zwykle mówią o zbliżających się regulacjach, ale nie mówią jak pewne są, kiedy będą miały miejsce itd. Zagłębmy się w temat, aby odpowiedzieć na te pytania.

Aby ustawa przeszła, musi przejść przez 3 fazy. Ustawa jest obecnie w fazie 1, fazie związanej z decyzją Komisji Europejskiej.

FAZA 1 USTAWY AML O OGRANICZENIU PRYWATNOŚCI BITCOIN

Po głosowaniu, rozporządzenie może zostać przeniesione do głosowania na posiedzeniu plenarnym przez 705 europejskich prawodawców z 27 państw członkowskich.

Trzy organy decydują o przejściu ustawy.

FAZA 2 NOWEJ USTAWY AML

Jeśli przejdzie przez fazę 1, może zakończyć się się wstępnym porozumieniem w sprawie projektu legislacyjnego. Ta umowa zostanie zawarta między instytucjami UE i będzie nieformalna.

FAZA 3 NOWEJ USTAWY AML

Faza końcową następnie będzie wymagała formalnego zatwierdzenia przez każdą z trzech instytucji UE.

Podsumujmy kwestię etapu ustawy ograniczającej prywatność Bitcoin

Podsumowując, prawo związane z ograniczeniem prywatności inwestorów krypto musi przejść przez 3 instytucje zanim zostanie zatwierdzone. Na razie jest w fazie 1. Przed zbrojną napaścią Rosji na Ukrainę można było zakładać, że ustawa może wejść w życie na początku 2023, ponieważ tyle zajmowało wprowadzenie w życie podobnych ustaw, które już jednak były zagnieżdżone w istniejącym prawie (obecna ustawa to rozszerzenie prawa o AML, a nie nowy projekt). Weźmy też jednak pod uwagę, że społeczność krypto będzie prawdopodobnie wywierać naciski, i termin może się jeszcze wiele razy zmienić.

Jednak w dzisiejszym klimacie konfliktu zbrojnego, EU może zająć się projektem w trybie nadzwyczajnym. Każdy z nas na pewno wolałby delegalizację prywatnych, anonimowych portfeli Bitcoin, gdyby oznaczało to powstrzymanie finansowania przelewu krwi przez Rosję, jednak czy naprawdę ta ustawa ma do tego doprowadzić? Podziel się swoją opinią na ten temat na GRUPIE NA TELEGRAMIE zrzeszającej społeczność inwestorów krypto.

Other blogs